Poruszająca opowieść o codzienności w cieniu wiecznego zagrożenia, o życiu pozbawionym perspektyw, o winie, wstydzie, nienawiści, współczuciu i pasji.

Rok 1975, Irlandia Północna.

Cushla ma 24 lata, pracuje w parafialnej szkole i dorabia w rodzinnym barze, do którego wpadają na piwo katolicy, protestanci i żołnierze brytyjscy. Właśnie tutaj poznaje Michaela, żonatego protestanta koło 50-tki, adwokata, który specjalizuje się w obronie młodych mężczyzn walczących w IRA. Fabuła dodatkowo zagęszcza się, gdy ojciec jednego z uczniów Cushli zostaje pobity, a ona decyduje się zaangażować w pomoc jego rodzinie.

Na spotkaniu rozmawiałyśmy o Cushli i o tym jak potrzeba bycia zauważoną i kochaną pchnęła ją w ramiona nieodpowiedniego mężczyzny. Rozmawiałyśmy o kontekście historycznym, i o tym, gdzie szukać informacji, jeśli chciałybyśmy dowiedzieć się czegoś więcej o konflikcie północnoirlandzkim. Poruszyłyśmy też temat sytuacji kobiet w latach ’70-tych, tego, że jak były spychane na margines rodziny i społeczeństwa i postrzegane jako potrzebujące męskiego przewodnictwa.

Wydawnictwo Poznańskie

tłumaczenie Kaja Gucio

Kategorie: 2023

1 komentarz

Aleks Makulska · mar 2024 o 8:54 am

Po irlandzku „Na Trioblóidí”, po angielsku „the Troubles”, czyli konflikt o podłożu etniczno-politycznym w Irlandii Północnej trwający od końca lat 60-tych do 1998 r.

Ponad 30 lat zamieszek na ulicach, bomb podkładanych pod samochodami i w śmietnikach pobliżu sklepów, pubów i restauracji, i uzbrojonych żołnierzy na ulicach. To właśnie ten okres stanowi tło historyczne naszej Książki Sierpnia.

Mimo że, czułam, że związek Cushli z Michaelem od samego początku nie miał przyszłości (a Michael strasznie mnie wkurzał) i tak zakończenie mnie poruszyło.

Polubiłam Cushlę, jej wrażliwość i determinację do wyrwania dla siebie kawałka szczęścia i miłości. Potrafię zrozumieć jak ciężko żyło jej się w poczuciu wiecznego zagrożenia, z niestabilną emocjonalnie i potrzebującą opieki matką i bratem, który nie stanowi żadnego oparcia. Potrzebowała czuć się zauważona i kochana. I to dawał jej Michael.

Chociaż sama autorka mówi, że jej „Nasze winy”, że to po prostu „love story” dla mnie jest to o wiele bardziej złożona historia.

Dodaj recenzję

Avatar placeholder