Dedykacja na pierwszej stronie głosi: “Ofiarom, ocalałym, odważnym. Dziewczynom, które dorosły zbyt szybko… Wierzymy Wam.”

“Grown/Dorosła” Tiffany D. Jackson (przekład Kaja Makowska) to historia 17-stoletniej Enchatned,  której największym marzeniem jest zaistnienie na scenie muzycznej. Gdy na jednym z przesłuchań poznaje gwiazdę R&B Korey’ego Fields’a wydaje się, że los w końcu się do niej uśmiechnął. Charyzmatyczny Korey obiecuje Enchanted wymarzoną karierę, oczarowuje jej z początku sceptycznie nastawionych rodziców i powoli zaczyna przejmować kontrolę nad całym życiem dziewczyny.

Książka jest mroczna, niepokojąca i trzyma w napięciu. Przeczytałam ją w jedno popołudnie.

Ale dopiero gdy trafiłam na ostatnie zdanie podziękowań autorki zrozumiałam jak ważny niesie przekaz. TIffany D. Jackson pisze:  “I na sam koniec… UCISZMY PIERD*LONEGO R. KELLY’EGO!” dodając adres strony www.muterkelly.org

Zaczęłam googlować i zagłębiać się w historię nadużyć jakich R. Kelly dopuścił się w stosunku do wielu nieletnich fanek i mózg zaczął mi parować. Coś tam wiedziałam wcześniej, ale nie zdawałam sobie sprawy z ogromu okrucieństwa faktu, że sprawiedliwość dopadła tego skurczybyka dopiero po LA-TA-CH oskarżeń o molestowanie i więzienie nastolatek, którym bardzo długo po prostu NIKT nie wierzył. 

W końcu dotarłam do dokumentu “Surviving R. Kelly” i odkryłam w nim wiele analogii z książką. Jestem pod wrażeniem jak sprawnie Tiffany D. Jackson wykorzystała niektóre fakty wplatając je w fabułę. 

Psychiczne znęcanie się, manipulacja, obwinianie ofiary i gaslighting, które spotykają Enchanted przewijały się w każdej z historii ofiar R. Kelly’ego.

“Dorosła” to historia, która obnaża chore mechanizmy manipulacji rządzące show biznesem i wytyka obojętność wszystkim, którzy próbują ignorować, tuszować i zaprzeczać toksycznym zrachowaniom gwiazd, idoli i osób u władzy usprawiedliwiając ich zachowania wpływem jaki ich sztuka, czy inne dokonania wywierają na szerszą skalę.

Kategorie: Półka Aleks